Siirry sisältöön
Haku

Miika Tiainen vahvistaa edunvalvontaamme

Miika Tiainen nojaa Varsinais-Suomen liiton terassin kaiteeseen

Toukokuussa Varsinais-Suomen liiton riveihin liittyi jälleen uusi vahvistus, kun edunvalvonnan erikoissuunnittelijan tehtävässä aloitti turkulaistunut helsinkiläinen Miika Tiainen. Miikalla on vahva tausta journalismin, viestinnän ja vaikuttamistyön parista. Hän siirtyi liittoon Turun Sanomilta uutistoimittajan tehtävästä.

– Olen asunut tällä seudulla jo yli kymmenen vuotta, ja tuntuu hienolta päästä rakentamaan maakunnan tulevaisuutta nyt aivan uudesta näkökulmasta, hän kertoo.

Vaihtelevuutta ja vaikuttavuutta

Edunvalvonnan tehtävässä erityisesti sen laajuus ja monipuolisuus motivoivat.

– Tässä työssä saa tarttua aiheisiin liikenteestä maatalouteen ja koulutuksesta elinkeinopolitiikkaan. Näiden teemojen kautta voidaan todella vaikuttaa koko Varsinais-Suomen kehitykseen. Se tuntuu tärkeältä.

Uuden työn alkumetrit ovat olleet intensiiviset mutta innostavat.

– Varsinais-Suomen juna on liikkeessä, ja sen kyytiin hyppääminen vaatii kykyä omaksua nopeasti uutta. On ollut antoisaa nähdä, kuinka laajaa ja monipuolista liiton toiminta on.

Verkostoja yli rajojen

Tulevaisuutta kohti suunnataan määrätietoisesti, mutta haasteet tiedostaen.

– Meidän on huolehdittava siitä, että Varsinais-Suomen ääni kuuluu yhä vahvemmin myös kansallisella ja kansainvälisellä tasolla. Se vaatii uudenlaisia tapoja rakentaa verkostoja ja yhteistyötä eri toimijoiden kanssa. Sitä haluan edistää.

Mehiläisiä ja maauimaloita

Työn vastapainoksi löytyy mielekästä tekemistä vapaa-ajalla. Harrastuksiin kuuluvat muun muassa kuntoilu, uinti ja lukeminen, ja mökkielämään tuo oman lisänsä mehiläistarhaus – ehkä hieman yllättäväkin intohimo.

– Kesäisin yksi rakkaimmista paikoistani on Samppalinnan maauimala. Paraisilla sijaitseva Lenholman luonnonsuojelualue tekee myös joka kerta vaikutuksen.