Siirry sisältöön
Haku

Varsinais-Suomi vaikuttaa: syys – lokakuun katsaus 2025

1. Edunvalvonta ja vaikuttaminen

Kansanedustajaryhmän talousarvioaloitteet

Varsinais-Suomen kansanedustajat jättivät lokakuun alussa yhteisiä aloitteita vuoden 2026 valtion talousarvioon. Esityksissä korostuvat liikenneinvestoinnit (mm. Turun kehätie, valtatie 8 Laitilan keskustan kohdalla ja valtatie 9 Aurassa), Saaristomeren tilan parantaminen, lähijunaliikenteen kehittäminen sekä Paimion parantolan peruskorjaus. Helsinki–Turku–Tukholma-yhteyden esiselvitys nostettiin esiin strategisena saavutettavuusinvestointina.

Sähköverkon investointitarpeet

Varsinais-Suomen sähköverkon kapasiteettiongelmat nousivat esiin Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmän ja alueen toimijoiden tapaamisessa 29. Syyskuuta Naantalin voimalaitoksella. Varsinais-Suomen liitto ja Turun kauppakamari ovat esittäneet viittä konkreettista toimenpidettä sähköverkon pullonkaulojen purkamisen nopeuttamiseksi, muun muassa Fingridin investointien jouduttaminen, Energiaviraston valvontamallin päivitys ja lainsäädännön kehittäminen Ahvenanmaan aluevesillä tuotetun merituulivoiman liittämiseksi manner-Suomen kantaverkkoon.

Edunvalvojien pyöreän pöydän keskustelu

Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmä kokoontui lokakuussa yhdessä maakunnallisten edunvalvojatahojen kanssa pyöreän pöydän keskusteluun. Puolivuosittain järjestettävässä tilaisuudessa pureudutaan normaaleja tapaamisia syvemmin yhteen keskeiseen teema-asiaan. Tällä kertaa aiheena oli maakunnan saavutettavuus ja sen kehittäminen kasvun edellytyksenä.

Keskusteluun osallistuivat Varsinais-Suomen liiton lisäksi Turun kaupunki, Turun kaupunkiseutu ja Varsinais-Suomen Yrittäjät. Yhteisenä johtopäätöksenä todettiin, että maakunnallista yhteistyötä yhteisten tavoitteiden edistämiseksi voidaan edelleen tiivistää ja syventää.

Ministerivierailut ja puolustusteollisuus

Puolustusministeri Antti Häkkänen vieraili maakunnassa 29. syyskuuta ja osallistui keskusteluun 14 alueella toimivan, puolustus- ja kaksikäyttöteollisuuden yrityksen kanssa. Tilaisuudessa korostettiin Varsinais-Suomen vahvuuksia puolustusteollisuudessa ja yhteistyön tarvetta puolustushallinnon ja yritysten välillä. Business Turku kokoaa maakunnallista yritysklusteria alan ympärille.

Työministeri Matias Marttinen puolestaan vieraili Varsinais-Suomessa 24. lokakuuta tutustuen Salon ja Paimion ajankohtaisiin työllisyys- ja elinvoimakysymyksiin. Keskusteluissa korostuivat osaavan työvoiman saatavuus, lähijunaliikenteen käynnistäminen sekä kuntien rooli työllisyyspalveluissa.

Salossa ministeri tapasi kaupungin ja Varsinais-Suomen liiton edustajia sekä vieraili akkuvalmistaja IONCORin tehtaalla Salon IoT Campuksella. Paimiossa ohjelmaan sisältyivät kaupungin kehityshankkeiden esittely ja yritysvierailut Stera Oy:ssä ja ASV Oy:ssä. Keskusteluissa painottuivat teollisuuden kasvu ja työllisyyspalveluiden siirtyminen kuntien vastuulle.

Pääministeritapaaminen

Maakuntajohtaja Jyri Arponen ja edunvalvontajohtaja Malla Rannikko-Laine tapasivat pääministeri Petteri Orpon. Tapaamisessa käsiteltiin mm. Saaristomeren tilaa, saavutettavuutta ja meriteollisuuden merkitystä.

Muita tapaamisia

2. Strategiset tavoitteet ja aluekehitys

Vihreä siirtymä ja investoinnit

Valtioneuvoston, TEM:n, Sitran ja EK:n edustajat tutustuivat 2. lokakuuta alueen vihreän siirtymän hankkeisiin Turussa ja Naantalissa. Esillä olivat mm. CH-Bioforce, Green North Energy ja Wega. Vierailu vahvisti alueen asemaa kestävän teollisuuden edelläkävijänä.

Vakka-Suomen elinvoima

Uudessakaupungissa keskusteltiin 2. lokakuuta yhdessä työministeri Matias Marttisen kanssa autotehtaan tilanteesta ja puolustusteollisuuden mahdollisuuksista. Varsinais-Suomen liitto jatkaa tiivistä yhteistyötä alueen toimijoiden kanssa elinvoiman turvaamiseksi.

Kuntajohtajien foorumi

Kuntajohtajat kokoontuivat liittoon 26. syyskuuta keskustelemaan kuntataloudesta, valtionosuusuudistuksesta ja raideliikenteestä. Säännöllinen yhteistyö vahvistaa edunvalvontaa ja jatkuvuutta.

3. Kansainvälinen yhteistyö

Vierailut ja kumppanuudet

4. Nuoret ja vaikuttaminen

Vaikuttajakoulu käynnistyi

Vaikuttajakoulun 9. kausi alkoi innostuneesti 29. syyskuuta. Nuoret tutustuivat vaikuttamiseen eri tasoilla ja pohtivat kaupunkiympäristön kehittämistä. Kansanedustaja, maakuntahallituksen varapuheenjohtaja Saku Nikkanen ja alumni Huugo Wahalahti jakoivat kokemuksiaan vaikuttamisesta. Toisessa tapaamisessa 27. lokakuuta nuoret tapasivat Turun kaupunginvaltuuston kokouksen yhteydessä Turun pormestariston ja nuoria kaupunginvaltuutettuja, ja jäivät seuraamaan valtuuston kokousta.

Malla Rannikko-Laine

Malla Rannikko-Laine

edunvalvontajohtaja

+ 358 40 721 3429

Miika Tiainen

edunvalvonnan erikoissuunnittelija

+358 40 653 4964